image

PeyamaKurd - Karabağ’da yeniden başlayan gerilim, bölgede yeniden savaşın tırmanmasından endişe ediliyor.

Azerbaycan Dağlık Karabağ'a yeni askeri operasyon başlattı. Ermenistan’dan , Azerbaycan’ın Karabağ operasyonuna ilişkin açıklama yaptı. Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erivan'la gerilim tırmanırken Azerbaycan Savunma Bakanlığı, hedeflerin Ermeni ateş noktaları, muharebe unsurları ve askeri tesisler olduğunu söyledi.

Karabağ'da başlatılan  operasyonuna ilişkin ilk görüntülerde Ermeni mevzilerinin vurulduğu görülürken, Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi.

 Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan sınırındaki durumun stabil olduğunu ve Dağlık Karabağ'da Ermenistan ordusuna bağlı askerlerin bulunmadığını açıkladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, bölgedeki Rus barışı koruma birliklerine müdahale etmeleri ve Azerbaycan'ın yerel halka karşı "geniş çaplı saldırganlığı" olduğu söylendiğini ve bunu durdurmaları çağrısında bulundu.

Bu arada TASS medyasının dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova'ya dayandırdığı haberine göre Rusya, tartışmalı bölgedeki "keskin tırmanıştan" derin endişe duyduğunu ifade etti. Azerbaycan'ın bölgedeki Rus barış güçlerini, askeri harekata başlamadan birkaç dakika önce uyardığını söyledi.

Birleşmiş Milletler sözcüsü Stephane Dujarric de Dağlık Karabağ'da devam eden durumdan duyduğu endişeyi dile getirdi.