image

PeyamaKurd - Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya arabuluculuğu ile ateşkes anlaşmasına varılan Dağlık Karabağ’da Ermeni yönetim resmi dil statüsü ile ilgili önemli bir değişikliğe gitti.

Ermeni yönetim, parlamentoda “Dil Hakkında” başlıklı yasaya değişiklik öngören tasarıda, “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin resmi dili edebi Ermenice ve Rusçadır” ifadesine yer verildi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde tek taraflı bağımsızlık ilan eden Ermeni yönetiminin parlamentosuna, Ermenice ile birlikte Rusçanın da resmi dil olarak tanınmasına ilişkin yasa tasarısı sunuldu.

Tasarıda, bölgedeki tüm kançılarya işlerinin Ermenice ve gerekirse Rusça yapılması öngörülüyor. Ayrıca ders kitapları, kılavuzlar, bilimsel araştırma ve popüler bilim edebiyatı gibi yayınların iki dilde birden çıkarılması teşvik edilecek.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Ermeni yönetim şu ifadelere yer verdi:

“Rus barış gücünün Dağlık Karabağ’daki uzun vadeli varlığı, çok sayıdaki sosyal ve iletişim sorununu birlikte çözme ihtiyacı olduğu yönündeki farkındalık ve ayrıca inşaat, sağlık, eğitim ve bilim alanlarındaki işbirliği, Rusça rolünün yeniden değerlendirilmesini gerektiriyor.”