image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi’ne yaptığı rektör atamasından sonra patlak veren eylemler hakkında açıklama yaptı.

Erdoğan yaptığı açıklamada, eylem yapan öğrencileri hedef alarak, “Televizyonlarda 'Melih Bulu istifa etsin' diyorlar, yürekleri yetse 'Cumhurbaşkanı da istifa etsin' diyecekler” ifadesini kullandı.

Erdoğan eylemlerin öğrenciler tarafından yapılmadığını iddia ederek, “Şu anda Boğaziçi'ndeki olayları, oradaki öğrencilerimizin bir olayı olarak tanımlamak mümkün değil. Oradaki öğrencilerimizle uzaktan yakından alakası yok” dedi.

“Erdoğan’dan ABD, AB ve Macron’a eleştiri”

Erdoğan, protestolarla ilgili olarak Avrupa Birliği (AB) ve ABD'den gelen tepkileri de eleştirdi. Erdoğan söz konusu eleştirilere şöyle yanıt verdi:

“Amerika ve AB ne diyorlar? 'Biz Boğaziçi'nde olanları kınıyoruz.' Amerika'ya ben şunu söylerim, şurada seçim öncesinde Amerika'daki olaylardan demokrasi adına hiç utanç duymuyor musunuz?" diye soran Erdoğan, "Oradaki olaylarda herkes birbirini nasıl tehdit etti, ırkçılıkta tavan yaptınız. Zenci vatandaşlarınızı, orada polisler nasıl yere yatırıp öldürdüler? Nasıl izah edeceksiniz?"

Erdoğan eleştirilerinin devamında Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’a da seslenerek, “Ya Macron, sen önce sarı yelekliler meselesini hallet” dedi.