image

 

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Türkiye tarafından yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, uzun süredir üzerinde çalıştıkları Rusya-Ukrayna esir değişiminin başarıyla sonuçlanmasından ve Birleşmiş Milletlerin de katkısıyla geliştirdikleri İstanbul Mutabakatı’nın işlemesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Putin’den müzakerelere bir şans daha vermesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte kolaylaştırıcı bir rol oynamaya hazır olduklarını kaydetti."

Kremlin: İkili ilişkiler masada idi

Kremlin'den görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada Erdoğan ile "Ukrayna’yla ilgili durumun ve ikili işbirliğinin ele alındığı" ifade edildi.

Açıklamada, "İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik bağların hızla ilerlediği, ticaret hacminin önemli ölçüde arttığı" kaydedilirken "başta Rusya’dan Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatı ve Akkuyu nükleer güç santrali yapımı dahil enerji alanındaki işbirliğinin olumlu değerlendirildiği" ifade edildi.

"Soçi ve Semerkant’ta varılan anlaşmaların uygulanmasın duyulan ilgiye" dikkat çekilen açıklamada Putin’in, "23-27 Eylül tarihlerinde Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerinde yapılan referandumun sonuçları hakkında bilgi verdiği" kaydedildi.