image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Brüksel NATO Zirvesi’nde gerçekleşen görüşmede özellikle Libya konusunun ele alındığı belirtildi.

Önemli görüşmede tarafların önümüzdeki haftalar ve aylar içinde Libya için ‘yol haritası’ denilebilecek bazı noktalar üzerinde anlaştığı iddia ediliyor.

Şarkul Avsat’ın Fransa basınına dayandırdığı habere göre, Macron’un zirve sona erdikten sonra yaptığı açıklamalar ve basına sızdırılan bilgiler, Paris ile Ankara’nın, iki tarafın önceki yaklaşımları ve politikalarını terk etme ve birlikte çalışma arzusunu yansıtıyor.

“Taraflar arasındaki görüşme önemli bir zamana denk geldi”

Söz konusu görüşme her iki taraf için de önemli. Zira tartışmalı dosyalar üzerinde iki tarafın pozisyonlarını bir araya getirmeye yönelik ortak çaba bağlamında iki büyük toplantıya hazırlanılan bir zamanda gerçekleşti. Bunlardan ilki, her iki tarafın da kendisini gergin açıklamalrdan uzakta ifade edeceği Libya konulu 2. Berlin Konferansı. İkincisi de24 - 25 Haziran’da Brüksel’de yapılması planlanan ve Libya dosyasının Avrupalı liderlerinde gündeminde olacağı Avrupa Zirvesi olacak.

“Erdoğan ve Macron 3 ana konu üzerinde anlaşmaya vardı”

Habere göre, Erdoğan ve Macron arasında üzerinde anlaşmaya varılan üç ana konu bulunuyor.

Bunlardan ilki, geçtiğimiz ekim ayından varılan ateşkesin pekiştirilmesi. İkincisi, Fransa’nın yeni ve tartışmasız bir meşruiyet sağlayacağı düşüncesiyle önümüzdeki aralık ayında Libya’da düzenlenecek genel seçimlerin yapılmasına olan bağlılık. Üçüncü de önümüzdeki haftalarda ve aylarda Libya Başkanlık Konseyi ve hükümetine destek sağlamak.

“Dördüncü bir başlık daha var”

Haberde, dördüncü bir başlığın daha olduğuna dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı:

“O da Erdoğan ve Macron arasında Libya’daki yabancı güçler ve paralı askerlerin varlığını ele alan ‘kısmi’ uzlaşı. Fransa Cumhurbaşkanı konuyla ilgili açıklamasında, ilk aşamada mümkün olan en kısa sürede yabancı savaşçıların ve paralı askerlerin geri çekilmesi için birlikte çalışacaklarını söyleyerek bunun önemli bir ilerleme olduğunu dile getirdi. Ancak Macron açıklamasında, Fayiz es-Serrac ile Türkiye arasında 2019 yılında imzalanan anlaşmaya göre Libya makamlarının talebi üzerine Libya’da varlık gösteren Türk askerinden bahsetmedi. Paris sadece yabancı milisler veya paralı askerler değil, tüm yabancı güçlerin Libya'dan çıkışını talep etti. Son talep ise Macron’un Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısı sırasında geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Türk güçlerini etkilemeyecek olan geri çekilmenin ilk aşamasına atıfta bulundu. Fransa, Türkiye’nin askeri gücünü Libya’da tutmaya kararlı olduğuna inanıyor.”