image

PeyamaKurd - İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreci devam ederken Erdoğan ve Johnson bir görüşme yaptı. Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson görüşmesinde, Türkiye-İngiltere ilişkilerinin yanı sıra İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu ve Rusya-Ukrayna Savaşı da dahil bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi yapıldı.

Açıklamaya göre, taraflar görüşmede, Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin yanı sıra İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik talebi ve Ukrayna-Rusya savaşı dahil bölgesel gelişmeleri konuştu. Erdoğan, görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın PKK/YPG güdümündeki şahıs ve kuruluşlarla ilişkilerinin temel sorun teşkil ettiğini belirtti.

Ayrıca Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO değerlerine sahip çıkacağından ve Türkiye’nin meşru endişelerini bihakkın gözeteceğinden emin olmak istediklerini belirten görüşmede teröre destek veren ülkelerin NATO üyeliği talebine karşı Türk kamuoyundaki haklı tepkinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.