image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Doğu Akdeniz'in yanı sıra bölgesel konuları görüştü.

Görüşme ile ilgili açıklama yayımlayan Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na göre, iki lider ticaret, turizm, savunma, tarım, hizmet, yatırım ve yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele başta olmak üzere birçok alanda Türkiye-İngiltere ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel konuları değerlendirdi.

Açıklamaya göre görüşmede salgın şartlarının da elvermesiyle Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’na bu yılın ikinci yarısında ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını belirten Erdoğan, Nisan ayında turizmin engelsiz ve güvenli biçimde başlayacağına inandığını kaydetti.

Erdoğan, 29 Aralık 2020’de Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanmasının iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası teşkil ettiğini dile getirerek, bu kapsamda atılacak adımların 20 milyar dolar olarak belirlenen ikili ticaret hacmi hedefine ulaşmayı kolaylaştıracağını kaydetti.

Görüşmede Kıbrıs meselesinde İngiltere’nin son dönemde gösterdiği çabaları memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Erdoğan, iki devletli çözümle yalnızca adadaki iki taraf için değil, yeni bölgesel iş birliği fırsatları bakımından herkes için kazan-kazan durumu meydana geleceğini vurguladı.

Ayrıca Türkiye’nin Kıbrıs’ta olduğu gibi Doğu Akdeniz ve Ege’de de yapıcı tutumuna devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, Yunanistan’ın kışkırtıcı eylem ve söylemlerine rağmen soğukkanlı tavrı ve istişari görüşmelere devam etme kararlılığını koruduklarını belirtti.