image

PeyamaKurd - Türkiye'de kademeli normalleşmenin ele alındığı Kabine Toplantısının ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklama geldi.

Toplantı sonrası açıklama yapan Erdoğan, “Yarın İnsan Hakları Eylem Planımızı vatandaşlarımızla paylaşacağız” diyerek, “İnsan Hakları Eylem Planı yeni anayasanın tacını oluşturuyor. Gelin ülkemizi darbe anayasalarından kurtaralım. Kimse destek vermese bile Cumhur İttifakı olarak yeni anayasayı milletimizin takdirine sunacağız” sözlerine yer verdi.

Erdoğan açıklamalarında Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler hakkında yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Salgının seyrine göre ihtiyaç duyulan halkımızın her bir ferdinin yanında yer almayı sürdüreceğiz. Salgınla mücadele stratejimizi sürekli güncelliyoruz. Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Şu hususların altını çizmek istiyorum; tedbirlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de salgının seyriyle alakalıdır.

Türkiye pek çok devlete nazaran büyük bir ülke olduğu için adımlarımızı kademeli şekilde atmamız gerekiyor. 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere illerimizi sınıflandırdı. 81 vilayetimiz düşük riskli mavi, orta riskli sarı renklere ayrıldı. Her hafta illere göre yeniden düzenlenecek. Salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşmeye göre karar verilecek.”

"Kısıtlama ile ilgili alınan kararlar"

Normalleşme sürecine yönelik kabinede alınan yeni kararları açıklayan Erdoğan, şunları ifade etti:

“Normalleşme adımlarının prensipte nasıl atılacağını kapsamlı görüştük. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Akşam 21 sabah 05 arasında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek. Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli ülkelerde eğitim, öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüz yüze sınavlarda yapılacak.

Restoran, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 7 ile akşam 10 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecektir.”