image

PeyamaKurd - İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "İsveç ve Finlandiya bizden taviz beklemesin" ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıt verdi. Erdoğan, NATO, tahıl sevkiyatı, Tahran zirvesi ile ilgili gelişmelere değindi.

Madrid'teki NATO zirvesine değinen Erdoğan, "Her şeyden önce, PKK, PYG, YPG ile FETÖ'ye destek verilmeyeceğini, kırmızı çizgimiz olduğunu hatırlattık. Zirve bildirisinde de bu taahhüt ve teyit edildi, taviz verilmesini kimse bizden beklemesin dedik. NATO kayıtlarına bu terör örgütlerinin girmiş olması, Madrid zirvesinin en başarılı yanıdır" sözlerine yer verdi.

"Süreç işliyor, Madrid'deki bir davettir"

NATO üyeliği için sürecin devam ettiğini dile getiren Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

"Uluslararası en önemli konumda bulunan NATO'da bu terör örgütleri yer almamıştı. Somut beklentilerimiz var. İsveç'in caddelerinde polis korumasında bunlar gösteri yapıyor, kendi paçavraları ellerinde, sözde liderlerinin posterleriyle...

Ancak İsveç vatandaşının sağ duyusu da ortada. Erdoğan istiyorsa, bunların verilmesi lazım diyor. Aklı selimin gereği de bu.

NATO'ya giriş öyle hızlı olmuyor. Süreç işliyor. Madrid'deki bir davettir. Onama değildir. Neticesini de bu eylemler belirleyecek. Caddelerinizde teröristleri yürütürseniz."

"Kimseye düşman olarak bakmıyoruz"

Putin ile yapılan görüşmede Ukrayna savaşına değindiğini belirten Erdoğan, "Sayın Putin ile olan görüşmemiz çok daha farklı geçti. Şu anda Putin-Zelenski olayında biz çok önemli bir rol oynuyoruz. Kimseye düşman olarak bakmıyoruz" dedi.

"Putin ile Suriye olayını istişare ettik"

Ayrıca Suriye ve Rojava'daki sürece değinen Erdoğan şu değerlendirmelere yer verdi:

"S-400 konusunda dünyanın bakışını paylaşmadık, inandığımız neyse onu yaptık. Rusya ile karşılıklı çıkarlar ile ilişkimizi sürdürdük.

Sayın Putin ile Suriye olayını istişare ettik. Siyasi çözüm açısından çok önemli görüyorum. Bir numaralı konu terörle mücadeleydi. Suriye, terör örgütlerinin yuvası olmuş durumda. "