image

PeyamaKurd - Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e yönelik sözlerine ilişkin konuştu.

Dendias, Miçotakis'in ABD Kongresi'ndeki hitabında bilinen Yunan görüşlerinin dışında spesifik bir şey söylemediğini ifade ederek, "Erdoğan'a aynı dilde yanıt vermek veya polemiğe girmek için bir neden yok" dedi.

'Hakaret ortamında diyalog zor'

Nikos Dendias, Türkiye'nin bazen "tuhaf bir şekilde tutum sergilediğini" söyleyerek, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın tutumunu izah etme sürecine girmeyeceğiz, ancak sayın Erdoğan'a tüm liderlere yakışır şekilde saygıyla atıfta bulunmaya devam edeceğiz. Gerginlik ve polemik istemiyoruz.

Kendi pozisyonlarımız var. Bu tuzağa düşmeyeceğiz. Ancak böyle bir hakaret ortamında diyalog zor. Hava ihlalleri sürdükçe diyalog kurulması da zor. Gerginliklerin yatışmasını bekliyorduk ama bu beklentilerimiz karşılıksız kaldı" diye konuştu.

Dendias son olarak Mevlüt Çavuşoğlu'nun İsrail'e ziyaretine değinerek, "Türkiye'nin, ortaklarımızla konuşmasına bir itirazımız yok, Türkiye'yi hiçbir şeyden dışlamak istemiyoruz ama kurallara göre hareket etmesi gerekiyor" dedi.