image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüşebileceği yönündeki ifadeleri İsrail medyasında geniş yankı uyandırdı.

Erdoğan dün gece Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ile düzenlediği basın toplantısında, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüşebileceğini ve iki ülkenin İsrail doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya götürmeyi değerlendirebileceğini ifade etti.

Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin İsrailli yetkililerle görüşen Haaretz gazetesi, böyle bir ziyaret için görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

Gazeteye konuşan İsrailli kaynaklar, henüz bir tarih belirlenmediğini aktarırken, görüşmenin uygulanabilirliğinin ise henüz net olmadığının altını çizdi.

Haaretz’e konuşan ve ön görüşmenin detaylarıyla ilgili bilgi sahibi olan İsrailli bir yetkili ise, “Türkiye ile yakın ilişki kurmak, İsrail’in uzun süreli ve güçlü bir bağı olan fakat Ankara ile gerilim yaşayan müttefikleri Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan’la olan ilişkisini harcamak anlamına gelmiyor. Erdoğan ile atılacak adımlar bu iki ülkenin koordinasyonuyla atılacak” dedi.

Gazete Erdoğan’ın son iki yılda İsrail ile ilişkileri kuvvetlendirmek istediğini fakat İsrail yönetiminin buna sıcak bakmadığını da köşesine ekledi. Gazete, “İsrail, Erdoğan’ın isteklerine karşılık vermede bıkkınlık gösterdi” yorumunu yaptı.

Ayrıca, İsrail’in çok okunan gazetelerinden Yedioth Ahronot’un İngilizce edisyonunda da konuyla ilgili haberler yer aldı.

Gazeteye konuşan üst düzey bir kaynak, Herzog’un Türkiye’ye ziyaret etmeyi düşündüğünü doğruladı.

Jerusalem Post: Bu gelişme Erdoğan ile Biden arasındaki ilişkileri düzeltebilir!

Öte yandan İsrail’in çok okunan gazetelerinden Jerusalem Post da Erdoğan’ın açıklamalarının ardından kapsamlı bir analiz yayınladı.

Gazete, “Erdoğan, 2021 boyunca İsrail’e doğru hamleler yaptı, muhtemelen Türkiye’nin bölgedeki doğal gaz gelişmelerine dahil olmak ve ekonomisini geliştirmek için. Ayrıca İsrail ile ilişkileri iyileştirmek, Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki kötü ilişkiyi de düzeltebilir” değerlendirmesinde bulundu.