image

PeyamaKurd - Almanya'nın çok okunan gazetelerinden Bild am Sonntag, son dönemde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO müttefikleri arasında yaşanan gerilim analiz etti.

Rusya ile Ukrayna arasında olan savaş yaklaşık 3 aydır devam ederken bu gerilim Rusya ile sınır paylaşan Finlandiya ve İskandinav ülkesi İsveç’i NATO’ya daha da yakınlaştırdı.

Son haftalarda bu iki ülkenin NATO’ya girme isteği artarken Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerine kırmızı ışık yakması ittifak arasında gerginliğe sebep oldu.  Erdoğan İsveç ve Finlandiya’ya karşı bir tutum izlerken bazı taleplerini de açıklayarak uluslararası kamuoyunun gündeminde yer aldı.

Bild am Sonntag, “Erdoğan sonunda kabul edecek mi”  manşetini kullanarak dikkat çekti. “İki ülkenin üyelik süreci bir yılı bulabilir. Bütün 30 ülke de kabul vermeli. Teoride iki ülke Haziran ayının sonundaki NATO Zirvesi’ne katılabilir fakat şu an görüşmeler Türkiye’nin vetosu nedeniyle tıkanmış durumda” ifadelerine yer verdi.

“Bu durumdan bir şey çıkarmak istiyor”

Gazeteye konuşan London School of Economics’te görevli Profesör Kristina Spohr açıklamalarda bulunarak gündemi değerlendirdi.

Spohr, “Erdoğan kendi ülkesinde iyi görünmek istiyor çünkü gelecek yılın Haziran ayında seçim olacak. Erdoğan bu durumdan bir şey çıkarmak istiyor. ABD’den F-16 jeti istiyor. Bazı Kürtlerin İsveç ve Finlandiya’dan iade edilmesini istiyor” yorumununda bulunan akademisyen sözlerine şöyle devam etti;

 “Erdoğan muhtemelen elini artırıyor ve en sonunda anlaşma yoluna gidecek. Eğer Türkiye’nin vetosu devam ederse bu ona çok büyük zarar verir. Diğer üyeler Türkiye’nin NATO’daki planlama ve tatbikatlara katılma payını azaltabilir ya da fonları kısabilir. Enflasyonun yüzde 70’lere ulaştığı bir dönemde ciddi bir ekonomik krizin ortasında Türkiye bunu göze alamaz.