image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni İsrail Cumhurbaşkanı ile geçen hafta yaptığı telefon görüşmesi hakkında önemli bir iddia ortaya atıldı.

Al-Araby al Jadeed gazetesi, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile Erdoğan’ın yaklaşık 40 dakika süren görüşmesine dikkat çekerek, İsrail yönetiminin Mısır'ın üstlendiği arabuluculuk pozisyonunu Türkiye'ye verebileceğini yazdı.

Gazete, Tel-Aviv yönetiminin Türkiye’nin İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapmasını istediğini iddia etti.

Habere göre, İsrail ile Türkiye arasında gelişen iyi ilişkilerle paralel olarak İsrail, Türkiye’nin bu hassas konularda yer almasını istiyor.

Bu iddia Türkiye, Mısır ya da Filistin tarafından doğrulanmazken bugün ise İsrail basınına bir Türk yetkili konuştu.

İsrail’in en çok okunan gazetelerinden olan ve İbranice yayın yapan Israel Hayom’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, “Türkiye, İsrail ile Hamas arasındaki esir takasını gerçekleştirme sürecinde anlamlı bir rol üstlenmek için kayda değer bir süredir çalışıyor” dedi.

Arap basını Erdoğan ile İsrail’in çiçeği burnunda Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un geçen hafta gerçekleşen 40 dakikalık görüşmesinde bu konunun da masaya gelmiş olabileceği belirtti.

Sisi yönetimindeki Mısır, İsrail ile Filistin arasında geçtiğimiz aylarda Gazze Şeridinde çıkan olaylarda arabuluculuk rolünü üstlenerek hem ABD yönetimindeki imajını tazelemiş hem de Ortadoğu'daki aktifliğini sergilemişti. Biden yönetimindeki ABD yönetimi Sisi yönetiminin bu başarısını yaptığı açıklamalarla kutlamıştı.