image

PeyamaKurd - Financial Times (FT) gazetesi, Erdoğan’ın 10 büyükelçiye yönelik yaptığı sınır dışı edilme talimatını değerlendirdi.

Haberde, "Erdoğan 10 Batılı büyükelçiyi 'persona non grata' ilan etti. Cumhurbaşkanı'nın bu adımı ABD ve AB'yle gerilimleri alevlendirebilir, TL üzerindeki baskıyı artırabilir" denildi.

Böyle bir adımın 'Türkiye'nin Avrupa ve ABD ile derin gerilimlere sahne olan ilişkilerinde yeni bir dip noktası olma riski taşıdığını’ belirten FT, "Bu karar Ankara'nın Washington ve AB ile ilişkileri onarmak için son dönemde sarf ettiği çabaları mahvedebilir ve ekonomiye dair endişelerin ortasında son haftalarda sert düşüş yaşayan TL'ye daha da zarar verebilir” yorumunda bulundu.

FT, yatırımcıların Erdoğan'ın para politikalarına müdahaleleri ve tüm ekonomiyi genel anlamda yönetme biçimi konusunda endişe yaşadığını, TL'de son haftalarda rekor seviyede değer kaybı görüldüğünü ekledi.

Gazetenin görüşüne başvurduğu Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü'nde kıdemli uzman ve Türkiye Araştırmaları Programı Direktörü olan Soner Çağaptay ise büyükelçi kararını 'Türkiye standartlarında bile çılgınca' sözleriyle yorumladı. Çağaptay, "Sanıyorum Erdoğan, Türkiye ekonomisinin onarılamaz noktaya vardığı gerçeğini idrak etti. İşleri düzeltmek yerine de, Batı'yı suçlamaya çalışıyor" dedi.