image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) aldığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal kararı sonrasında ilk kez partisinin grup toplantısında konuştu. 

Erdoğan, "Bir irade gasbını görmezden gelemeyiz. Seçim gecesinden bu güne kadar yaşanan sürecin sebebi budur. Biz bu yapılanların hesabını milli irade hırsızlarından sormazsak milletimiz bizden hesap sorar" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

  • Ülkemizi ve milletimizi dört bir yandan kuşatmaya çalışanlara karşı tek yumruk tek vücut olamıyorsak Ramazan’dan neticeyi alamadık demektir. Hep birlikte toplanmayı kucaklaşmayı Allah bize nasip etsin. Suriye’de ülkemize kurulan tuzakları göremeyen gözlerdeki perdeyi kaldırsın diyorum. 
  • Konuyu YSK’ya taşıdık. Sunduğumuz belgeler gayet sağlamdır. Yaptığımız her itirazın temelinde itirazı mümkün olmayan deliller vardır. Aradaki fark yarı yarıya azalmış olmasaydı zaten mesele buralara gelmezdi. Bir irade gasbını görmezden gelemeyiz. Seçim gecesinden bu güne kadar yaşanan sürecin sebebi budur. Biz bu yapılanların hesabını milli irade hırsızlarından sormazsak milletimiz bizden hesap sorar.
  • Bazı iş adamı grupları dün açıklanan bu karardan sonra baktık ki garip garip açıklamalar yapıyorlar. Güzel! Bundan sonra da tabii ki bizden bu tavırlarınızla ülkenin normalleştiğini konuştuğumuz bir dönemde sizler böyle bir açıklamayı yaparsanız işte bunlar normalleştirmeyi getirmez. Yanlış yapıyorsunuz. Önce herkes haddini bilecek. Herkes işini yapacak. Ekonomi ile mi uğraşıyorsun sen işini yap. Sana düşeni sandığında git kullan.
  • Söylediğimiz her şey samimiyetle inanıyor, onun için de ısrarla tekrarlıyoruz. Buna rağmen hâlâ millete tepeden bakan varsa başını ellerinin arasına alsın ve derin derin muhasebe yapsın. Eğer bu arkadaşlarımız kendi muhasebelerini kendi yapmazsa biz onlar için gereğini yapmak zorunda kalacağız.