image

PeyamaKurd - Londra’da yapılacak 3-4 Aralık'taki NATO zirvesinde Türkiye, Almanya, Fransa, Britanya liderlerinin dörtlü görüşmesini mercek altına alan Bloomberg, "Erdoğan mülteci tehdidi eşliğinde Avrupa'nın üç büyüğünden para isteyebilir" başlıklı bir haber yayınladı.  

Habere göre, "Tampon bölge finansmanı yerine AB'nin Suriye ile ilgili varolan yardım paketinin genişletilmesini isteyecek” denildi. 

NATO'nun kuruluşunun 70. yılının kutlanacağı 3-4 Aralık Londra Zirvesi'ne katılacak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın programında Almanya, Fransa, Britanya (İngiltere) liderleriyle dörtlü görüşme de var. Bu dörtlü görüşmeyle ilgili bir habere yer veren ABD merkezli haber sitesi Bloomberg, "Erdoğan mülteci tehdidi eşliğinde Avrupa'nın üç büyüğünden para isteyebiliri" başlığını attı. 

Suriye politikası pahalı geldi 

3 Aralık'ta Londra'da yapılacak görüşmede konuşulacak çok konu bulunduğunu belirten habere göre “Erdoğan'ın giderek daha pahalı hale gelen Suriye politikası için ihtiyaç duyduğu para da bunlara dahil” 

Söz konusu konuyu bilen iki kaynak, Erdoğan'ın Rojava'da Barış Pınarı Harekatı vesilesiyle kurmak istediği tampon bölge hakkındaki planların Avrupalılarla haftalardır çalışma düzeyinde görüşüldüğünü dile getirdi. 

Erdoğan'ın NATO zirvesinde AB-3 ile görüşmesinde doğrudan tampon bölge inşaatı için finansman istemesi beklenmiyor. Onun yerine AB'nin Suriye ile ilgili varolan yardım paketinin genişletilmesini gündeme getirmesi bekleniyor.