image

PeyamaKurd - Rojava ve Suriye’deki gelişmelere ilişkin açıklamada bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizdeki 3 milyon 650 bin Suriyelinin ilk etapta 1 ile 2 milyonluk kısmının geri dönüşü için geliştirdiğimiz projelere destek verilmezse sınırlarımızı açmaktan başka çaremiz kalmaz. Açarız sınırları yürüsünler Avrupa’ya” sözlerine yer verdi.

Katıldığı bir toplantısa konuşan Erdoğan, Rojava ve Suriye’deki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rojava’ya yönelik operasyona ilişkin konuşan Erdoğan, “Suriye’den ülkemize yönelen YPG ve IŞİD saldırılarını önlemek için bir güvenli bölge tesisi için çalışıyoruz. Hamd olsun bu hedefimize büyük ölçüde ulaştık” ifadesini kullandı.

“Güç kullanmaktan çekinmiyoruz”

Güvenli bölgeye değinen Erdoğan açıklamalarının devamında şunları dile getirdi:

“Suriye’de faaliyet gösteren diğer tüm güçlerin, rejimin ve terör örgütlerinin aksine biz her ne sebeple olursa olsun bölgede tek bir damla dahi masum kanı dökülsün istemiyoruz. Bunun için bıçak kemiğe dayandığında elbette güç kullanmaktan çekinmiyoruz ama ilk tercihimiz daima meselelerimizi suhuletle çözmekten yanadır. Amerika ve Rusya ile vardığımız mutabakatların sebebi budur.

Uluslararası toplumdan beklentimiz sınırlarımızın güvenliği ile ilgili hassasiyetimize saygı gösterilmesi ve ülkemizdeki Suriyelilerin geri geri dönüşü ile ilgili projelerimize destek verilmesi. Bunlar dürüst değiller.

Biz gerekirse Girê Spî ve Serekaniyê arasında bir güvenli bölge ile beraber mültecilerin yaşayabileceği konutları, sosyal donatı alanlarını yapacağız ve dünyaya da bunu ispat ederek göstereceğiz.”