image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT'ye yaptığı açıklamada, istihbarat birimlerinin Suriye ile alt düzeyde dış politika yürüttüğünü dile getirdi.

Liderler arasında diyalog bulunmasa da istihbarat birimlerinin karşılıklı çalışmalar yürütebileceğini kaydeden Erdoğan, “İstihbarat örgütleri bu noktada illa liderler ne yapıyorsa biz de onu yaparız havasında olamaz. Liderler çoğu zaman devreden çıkabilirler, istihbarat örgütleri bunu değerlendirir. Düşmanımız dahi olsa ipi tamamen koparmayacaksınız. Olur ki o ip size bir gün lazım olabilir” ifadesini kullandı.

Suriye'ye girme amacından bahseden Erdoğan "Bu geleneği siyasi tarihimizden baktığımızda değerlendirmek durumundayız. Biz Afrin’e, İdlib, El Bab’a, Cerablus’a girmişsek bu yatırımları yapıyorsak birilerinden bir şey gelecek diye değil” şeklinde konuştu.

Öte yandan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı ‘devlet terörü estirmekle’ suçlayarak, Suriye’de siyasi çözümün sağlanabilmesi için Esad yönetiminin iktidardan inmesi gerektiğine dikkat çekti.