image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan medya yöneticileriyle dış politika konusunda toplantı yaptı.

Erdoğan, Rusya'nın teslimatına başladığı S-400 füze savunma sistemleri için "Tarihimizin en önemli anlaşması, bu anlaşmadır" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın Vahdettin Köşkü'ndeki 3 saatlik toplantıda yaptığı açıklamalarından satırbaşları şöyle:

-NATO mutlu olmalı, onların geleceğini de güçlü etkileyecek. S-400 alınmasının nedeni bölgede barışı korumak.

-Biz S-400'leri alarak savaşa hazırlanmıyoruz, barışı ve milli güvenliğimizi garantiye alıyoruz. ABD'den sonuç alamayınca Rusya'ya yöneldik. Siyasette ABD'nin temsilcisi gibi hareket edenler var. S-400'ler keyfi değil bir zorunluluktur.

-S-400'lerin kontrol ve komutası tamamen TSK'de olacak. Yazılım ortak üretimle ilgili süreç. S-400'lerle ilgili süreç Nisan 2020'de tamamlanacak. S-500'lerle ilgili Rusya ile ortak üretim olabilir. F-35 programından Türkiye'yi çıkarmak dostluk ve ortaklığa sığmaz.

-Kısa süre içinde ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi yapabilirim.

-Amerika Düşmanlarına Yaptırımlarla Mücadele Yasası (CAATSA) yaptırımları konusunda imzalar 2017'de atıldı, F-35'ler bu kapsamda değil. Trump'ın CAATSA'dan feragat etme ve erteleme yetkisi var. Orta yolu bulması gereken Sayın Trump'tır, F-35'lerde ortağız, ödemesini yaptık.

-Kıbrıslı Rumlara silah ambargosunun kaldırılması teklifini getiren zat, Türkiye düşmanıdır, sayın Trump bu konuda gereğini yapar.

-Bölgeye çöreklenme çabalarına karşı somut adımlar atıyoruz. Altımızın oyulmasına fırsat tanımadan inisiyatif kullanmaktan tarafız.