image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir programda DSG Genel Komutanı Mazlum Kobane, Gire Spî ve Serekaniyê’ye ilişkin açıklamada bulundu. 

Programda Rojava ile ilgili konuşan Erdoğan, "Gire Spî ve Serekaniyê arasına 1 milyon insan yerleştirmek. Bizim güvenli bölgedeki hedefimiz, planlama bu” sözlerine yer verdi. 

Kobane videosunu Trump ve bakanları ile paylaştık” 

DSG Genel Komutanı Mazlum Kobane’nin videosu ile ilgili konuşan Erdoğan şunları dile getirdi: 

"Biz bu videoyu Trump ve 5 tane senatörle ayrıca bakanlar vardı, hepsiyle paylaştık. Bakın bu adam yüzlerce, binlerce Türk vatandaşının ölümüne neden olmuş birisidir. Öyle bir teröristtir. Bununla bir araya gelmek veya görüşme yapmak veya bizim onu aracı olarak kabul etmemiz, böyle bir şey ne uluslararası savaş hukukunda vardır ne uluslararası siyaset biliminde vardır. Böyle bir şeyi benim şahsen kabul etmem zaten mümkün değildi, mümkün de değildir” 

“Libya ile yapılan bir anlaşma var” 

Erdoğan, "Türkiye güneyindeki terör koridorunu çok başarılı hamlelerle, operasyonlarla adeta kırdı. Şimdi çok önemli bir kazanım Doğu Akdeniz'de de geçerli ve Libya ile yapılan bir anlaşma var. Bu anlaşma ile Türkiye aslında yine bazı oyunları bozdu. Türkiye ne kazandı?" sorusuna, Kaddafi döneminde bununla ilgili bir adım attıklarını fakat bunun Kaddafi'nin ölümü sebebiyle devam etmediğini belirtti. 

Libya’daki askeri ve siyasi durum ile ilgili konuşan Erdoğan, “Hafter, orada Libya'nın bir ulusal temsilcisi değildir. Oradaki temsilci şu anda Sarraj'dır. Sarraj ekibi ile İstanbul'da oturduk, bu konuları müzakere ettik. Bu mutabakat muhtırası ile Türkiye esasında, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullandı” dedi.