image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, İsrail ve Filistin arasında çatışmanın odak merkezi olan Kudüs’e ilişkin bir görüşme gerçekleştirdi.

Telefon üzerinden gerçekleşen görüşmeyle ilgili açıklama yapan Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Erdoğan’ın Putin’e Filistinli sivillerin korunması için bölgeye uluslararası koruma gücü gönderilmesi fikri önerdiğini belirtti.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede, iki ülkenin Kudüs meselesinde hem fikir olduğu detayına yer verilirken, Erdoğan'ın Putin'e Türkiye ve Rusya'nın Birleşmiş Milletler'de tüm bu konularda yakın işbirliği sergileyeceğine inandığını söylediği ifade edildi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığının Filistin konusunda Birleşmiş Milletler parametrelerine ve iki devletli çözüme işaret eden açıklamasını önemli bulduğunu belirten  Erdoğan, Türkiye ve Rusya’nın Kudüs'te yaşanan gelişmeler konusunda hemfikir olduğunun gösterilmesinin önemli bir mesaj teşkil ettiğine dikkati çekti.