image

PeyamaKurd - İsveç'te yaşanan krize değinen Erdoğan, "Finlandiya’yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak" mesajında bulundu.

Katıldığı bir programda gündemi değerlendiren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç'e verilen liste ilgili şu değerlendirmelere yer verdi:

"Bak, eğer siz illa NATO diyorsanız, NATO’ya girebilmeniz için bu teröristleri bize iade edeceksiniz. Eğer bu teröristleri bize iade etmezseniz, 120 kişilik bir liste verdik, kusura bakmayın."

İsveç yönetimine verilecek cevaba değinen Erdoğan, "Biz icabında Finlandiya’yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya’yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak. Ama Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım" ifadesini kullandı.

Erdoğan, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmas eylemine ilişkin, "Bunlar cahil, sapık. Zannediyorlar ki ‘Biz Kur’an-ı Kerim’i yaktık, iş bitti.’ Bitmez" dedi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreci devam edereken İsveç'te Kur'an'ı Kerim yakılması nedeniyle İsveç yönetimi ile müzakereler durudurulmuştu.