image

PeyamaKurd - Kabine Toplantısı'nın ardından basın açıklamasında bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, artan döviz kuru ve erken seçim konusuna değindi.

Basın toplantısındaki konuşmalarında, "Kurdaki dalgalanmaları durdurmak için yeni tedbirleri hayata geçiriyoruz" diyen Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle ihracatçılara ileri vadeli kur rakamı verilecek.

Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Ülkemizde yastık altında 280 milyar dolar değerinde 5 bin ton altın bulunduğu biliniyor. Bu altının piyasaya kazandırılması için yeni araçlar geliştirilecek."

Döviz kuru ve artan fahiş fiyatlara değindi!

Enflasyon ve faiz konusuna değinen Erdoğan, "Ülkedeki ekonomi nedir anlamayanların ağzına bakacak halimiz yok. Faizi de enflasyonu da nereden nereye çektiğimiz ortada. ABD, Japonya, Çin Merkez bankalarının da para politikaları istihdamı korumak amacındadır" sözlerini kullandı.

Döviz kuru ile beraber artan fahiş fiyatlara değinen Erdoğan, "Döviz kurunu istikrara kavuşturacağız. Sevgili milletim biz sizi seviyoruz, size inanıyoruz. 19 yıl Türkiye'nin nereden nereye geldiğini iyi biliyorsunuz, biliyoruz. Dünyadaki para bolluğu maliyetleri ve ardından fiyatları artırdı" açıklamasında bulundu.

"Seçimler Haziran 2023'te yapılacak"

Artan fiyatların önünü keseceklerini belirten Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

"Kurdaki belirsizlik ülkemizin gerçek görünümünü yansıtmıyor. Kimilerinin de fiyatlandırma üzerinde haksız kazanç yaptığını görüyoruz. Bunların da önünü keseceğiz."

Ayrıca muhalefetin erken seçim çağrısına da değinen Erdoğan, "Boşuna heveslenmeyin Haziran 2023'te seçim yapılacak" dedi.