image

PeyamaKurd - Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın toplantısı gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni anayasa ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Açıklamasında, "Her kim 'bu ülkede yeni reforma ihtiyaç yoktur' derse o kişi Türkiye'den de dünyadan da toplumdan da bihaberdir" diyen Erdoğan, "Belki de şimdi Türkiye'nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir" sözlerine yer verdi.

Kabinedeki gündem maddelerine yönelik Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Yakında reform paketlerimizin felsefesini,amaçlarını,hedeflerini ve faaliyet başlıklarını içeren kapsamlı çalışmayı kamuoyuyla paylaşacağız. Yasamanın alanındaki konularla ilgili Meclis'te, idari konularla ilgili Cumhurbaşkanlığımızda gereken müşahhas adımları atmaya başlayacağız. (Anayasa çalışmaları) Şeffaf şekilde gerçekleştirilmesi ve ortaya çıkan metnin de mutlaka milletin takdirine sunulması gerekir.

Anayasa çalışması terör örgütüyle irtibatlı kesimlerin gölgesinde ülkesiyle kalbi bağlantısı kopuk isimlerle yürütülebilecek bir iş değildir. Cumhur İttifakı'ndaki ortağımızla bir anlayış birliğine varmamız halinde önümüzdeki dönemde yeni anayasa için harekete geçebiliriz.

Belki de şimdi Türkiye'nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir. Cumhur İttifakı'ndaki ortağımızla bu konuda bir anlayış birliğine varmamız halinde önümüzdeki dönemde yeni anaysa için harekete geçebiliriz. Bu çalışmanın milletin gözünün önünde olması zorunluluktur. Anayasa çalışması terör örgütüyle irtibatlı kesimlerin gölgesinde yürütülebilecek bir iş değildir.

Salgın süresince Türkiye'nin direnci kırılmadı, salgına karşı hep birlikte seferberlik yürüttük, yardım seferberliğini dünyaya gösterdik.

1 milyon 240 bin esnafımız 3 ay süreyle ayda 1000 lira almaya devam edecek.

Uyguladığımız ekonomi politikalarını olumlu etkileri üçüncü çeyrekten itibaren makroekonomik verilerimize yansımaya başladı. Uluslararası analizler 2020 yılını pozitif büyüme ile kapatacak 2 ülkenin Türkiye ile Çin olduğunu gösteriyor."

Eğitim ile ilgili alınan kararı da değinen Erdoğan,  "15 Şubat'ta köy okulların açılmasını kararlaştırdık. Olağan bir artış söz konusu olursa eğitime yeniden ara verilecektir. Özellikle söyleyeyim. 8 ve 12 sınıflar ile ilkokul ve özel okulların eğitim öğretimin 1 Mart'tan itibaren başlaması için hazırlıklara başlanacak" açıklamasında bulundu.