image

PeyamaKurd -  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Filistin dışında yaşayan Hamas üyelerinin hedef alınması planlarına dair, "Türkiye'ye, Türklere karşı böyle bir adımı atmaya eğer cüret ederlerse bunun bedelini, bir daha bellerini doğrultamayacak surette, ödemeye mahkum olurlar” diye konuştu.

Erdoğan, Katar ziyareti dönüşü uçakda değerlendirmelerde bulunarak, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin İsrail'e destek sağlaması sebebiyle Orta Doğu'daki durumun daha da karmaşık hale geldiğine işaret eden Erdoğan, "Bu ülkelerin gerek nakdi, gerek silah, mühimmat, araç gereç gibi ayni ve parasal olarak sınırsız destekleri, ciddi manada Batı'nın şımarık çocuğu İsrail'i bu noktalara taşıdı” ifadesini kullandı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenelediği saldırıların özellikle İsrail'le ilişkileri farklı konumda olan ülkelerin İsrail’e olumsuz bakışını çok daha tahrik edeceğini belirten Erdoğan, "Failin kimliğine göre hareket eden küresel sistemin ayarı bozulmuştur. Bu bozuk ayarla neyi nasıl düzelteceksiniz?" sorusunu sordu.

“Adımları yine birlikte atacağız”

İsrail Başbakanı Netanyahu ve hükümetinin her an iflas bayrağını çekebileceğini belirten Erdoğan, Batının 7 Ekim’den sonra İsrail’e bakışının ciddi manada değiştiğini kaydetti.

Katar'ın İsrail'in Gazze Şeridi işgaline karşı bakış açısının Türkiye ile örtüştüğünü bildiren Erdoğan, "Barışa ulaşmasını hedeflediğimiz bu süreci birlikte işletecek, adımları yine birlikte atacağız. Çünkü bundan sonraki aşama 'Kendi başına bırakalım, yürüsün' diyeceğimiz bir süreç değil. Ortada İsrail’in acımasız saldırılarıyla yerle yeksan olmuş bir Gazze var. Ateşkesin sağlanması ve akabinde yaralıların Gazze’den tahliyesi öncelikli konular” dedi.

“Biz dün kurulmuş bir devlet değiliz”

İsrail'in ülkedeki dahil Filistin toprakları dışında yaşayan Hamas üyelerinin hedef alınması planlarına da değinen Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:

"Her şeyden önce bu haberi yapanlar demek ki Türkiye'yi tanımıyorlar. Türkleri tanımıyorlar. Bizi tanımıyorlar. Böyle bir yanlışa tevessül etmeleri halinde şunu bilmeleri gerekir ki bunun bedelini, bunun faturasını çok ama çok ağır öderler. Şu anda Gazze'yi havadan, denizden, karadan kuşatmak suretiyle bu adımları atanlar, bir hafta içinde netice alacaklarını zannediyorlardı. Ne oldu, alabildiler mi? Almadılar. Türkiye'ye, Türklere karşı böyle bir adımı atmaya eğer cüret ederlerse bunun bedelini, bir daha bellerini doğrultamayacak surette, ödemeye mahkum olurlar. Böyle bir işe kalkışanlar bunun sonuçlarının son derece ciddi olabileceğini unutmamalıdır. Türkiye’nin hem istihbarat hem güvenlik alanında aldığı mesafeyi dünyada bilmeyen yoktur. Ayrıca biz dün kurulmuş bir devlet değiliz. Bunu da kimsenin aklından çıkartmaması gerekir."