image

PeyamaKurd - BMGK için New York'ta bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oturumdaki konuşmlarının ardından İngiliz haber ajansına verdiği mülakatta, "Yaptırımlara rağmen İran'dan gaz almaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Erdoğan, Reuters'ın sorularına verdiği cevaplarda terör örgütleri adına casusluk yaptığı iddiasıyla Türkiye'de 35 yıl hapis istemiyle yargılanan ABD'li papaz Andrew Brunson davasının, ekonomiye etkisinin olmadığını ifade etti.

Erdoğan konuşmalarının devamında, "Sağlık nedeniyle yargı kendisinin eve çıkmasına izin vermiştir. 12 Ekim'de mahkemesi var. Mahkemede yargı ne karar verir bunu bilemem" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü, "Brunson şu an yargılanmaktadır. Yargılanan bir kişiye bıraktım, git demeye ne ben, ne başkaları yetkilidir. Bu yetki hakimlerindir. 12 Ekim'de mahkeme ne karar veriri bilemem. 12 Ekim gelsin göreceğiz."

Diğer taraftan Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan faiz artırımı kararını da değerlendirdi. Merkez Bankası'nın bağımsızlığına vurgu yapan Erdoğan, "Yüksek faize karşıyım. Girişimcilerin yatırımlarını olumsuz etkiliyor" şeklünde konuştu.