image

PeyamaKurd- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde Suriye Ordusunun Rusya ile ilerlediği İdlib için,” Türkiye’nin İdlib’deki çabalarına gereken destek verilmezse, ortaya çıkacak sonuçların bedelini herkes ödeyecektir” açıklamasında bulundu.

“Suriye’de sınırlarımız boyunca kurulan terör koridoru tuzağını, hamdolsun bozduk" diyen Erdoğan,“ Son olarak Barış Pınarı Harekatıyla, Resualyn ve Telabyad arasındaki hattı da güvenli hale getirdik. Böylece Suriye içinde terörden arındırdığımız toplam alanı 8 bin 200 kilometrekareye çıkardık” ifadelerini kullandı.

‘İdlib durumu endişe verici’

Şam rejimi ve Rusya İldibe doğru ilerleyişini sürdürürken Erdoğan, “İdlib tarafındaki durum çok daha endişe vericidir “ diyerek şunları söyledi:

“Rejimin saldırıları ve tacizleri, bölgede kalıcı bir ateşkesi mümkün kılmıyor. Bu saldırılardan kaçan yüz bine yakın kişi sınırımıza doğru harekete geçti. Biz, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya, yeni bir sığınmacı dalgasına tahammülümüzün olmadığını açıkça söyledik. Şayet Türkiye’nin İdlib’deki çabalarına gereken destek verilmezse, ortaya çıkacak sonuçların bedelini herkes ödeyecektir.

4 milyona yakın insanın yaşadığı İdlib’de sükunetin sağlanması için Avrupa ülkelerinin de elini taşın alına koyması gerekiyor.”