image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisini “antisemitist dil” kullanmakla suçlayan ABD’ye tepki gösterdi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan törende konuşan Erdoğan tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

“Saçtıkları fitne tohumlarıyla bu kötü manzaranın ortaya çıkmasına sebep olanlar kurtarıcı edasıyla çok daha büyük yıkımlara sebep olmaktan geri durmuyor. Dünyaya hukuk, özgürlük vaazı veren kurumlar ve devletler ise bu zulmü sessizce seyrediyor. Öbür taraftan bize 'Erdoğan bu şekilde konuşmamalı' diyorlar. Ne yapmalı? Alkış mı tutmalı? Biz zulmü gördüğümüz yerde en yüksek eda ile haykıracağız. Mazlumlar için bedel ödemek gerekiyorsa çekinmeyiz.”

İsrail’e karşı Filistin’in yanında yer almaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, “Gençlerimizle birlikte dünyanın her yerinde Filistin'de yaşanan zulme karı çıkmayı sürdüreceğiz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Biden Yönetimi’nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, İsrail-Filistin olaylarına ilişkin kurmuş olduğu “antisemitist” ifadelerinden dolayı, kınadığını açıklamıştı.

Antisemist dilin kimseye faydasının dokunmayacağını belirten Price, Washington yönetiminin, Erdoğan'ın Yahudi halkına karşı kullandığı Antisemitist söylemlerini şiddetle kınadığını belirtmişti.