image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararına tepki gösterdi.

Erdoğan Ankara-Niğde Otoyolu 2. Kesim Açılış Töreni'nde yaptığı canlı bağlantı da ABD’nin yaptırımlarını hedef alarak, "2017'den beri CAATSA konusunda hiçbir ülkeye Türkiye'den başka bu yaptırım uygulanmamıştır. İlk kez bir NATO üyesi olarak ülkemize uygulanmaktadır. Bu nasıl ittifaktır, müttefikliktir? Bu karar ülkemizin egemenlik haklarına aleni bir saldırıdır" dedi.

Yaptırım yoluyla kendilerinin yolunu değiştirmeye çalıştıklarını iddia eden Erdoğan, "Tek taraflı yaptırımlarla bizi yolumuzdan çevirmeye çalışıyorlar. AB'nin yaptırım tehditleri vardı. Dün de ABD yaptırımları açıklandı” dedi.

“Asıl amaç Türkiye’nin önünü keserek kendilerine bağlı kılmaktır”

Erdoğan, ABD’nin Rusya’dan alınan S-400’lerden dolayı yaptırım uygulama kararı aldığını belirterek “Gerekçe Türkiye'nin Rusya'dan S400 savunma sistemi almış olmasıdır. ABD kendi elindeki hava savunma sistemlerinin ülkemize satışına izin vermiyor. F35'lerin bine yakın parçasını Türkiye üretiyor” ifadesini kullandı.

Öte yandan Erdoğan, ABD’nin bu kararıyla asıl amaçlarının Türkiye’nin önünü kesmek olduğunu iddia ederek şu ifadeleri kullandı:

“ABD ihtiyacımızı başka yerden karşıladık diye yaptırım silahını çekmiştir. Asıl amaç ülkemizin savunma sanayinde başlattığı atılımların önünü keserek yeniden kendilerine bağımlı hale getirmektir."