image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Temsilciler Konseyi’nde kabul edilen ve Türkiye’yi de kapsayan yaptırım yasasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) ile Türkiye’ye yaptırım uygulayacak olmasına, “Bir defa NATO’daki çok önemli bir ortağına yapılan saygısızlıktır” ifadesini kullandı.

Erdoğan, yaptırımların Türkiye’ye saygısızlık olarak vurgularken aynı zamanda Trump dönemine değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye bir NATO ülkesidir. Amerika da bir NATO ülkesidir. Kaldı ki NATO’nun ilk 5’i içerisinde Türkiye önemli bir ülkedir. Yani sıradan bir ülke değildir. Gerek Sayın Trump döneminde gerek Sayın Obama döneminde her zaman iftiharla “Türkiye gibi bir NATO ülkesine sahibiz” denilirken, şu anda Amerika’nın kalkıp CAATSA diye bir olayla Türkiye’yi karşı karşıya getirmesi, bir defa NATO’daki çok önemli bir ortağına yapılan bir saygısızlıktır. Ben olaya böyle bakıyorum. Şu anda Trump bu işi bırakmadan bu hangi konuma varır onu bilemiyorum ama ben 4 yıllık Trump döneminde Amerika ile herhangi bir sıkıntılı iletişim kurmadım. Tam aksine çok daha olumlu adımlar attım birçok konuda.”

“Biden evimde beni rahatsızlığımdan dolayı ziyaret eden birisidir”

Erdoğan geçmiş, şimdi ve gelecekteki ABD liderlerini hatırlatarak yaptırımlara tepki gösterdi.

“Sayın Obama’nın -ki bir Demokrat- 8 yıllık döneminde de ben onunla çalıştım. ‘Benim dünyadaki ilk 5 dostum arasında en önemlilerinden bir tanesi Erdoğan’dır’ dediği kişiyim. Şu anda Demokratlar iş başına geliyor. Dolayısıyla ne oldu da şu anda Türkiye’ye böyle bir CAATSA yaptırımına gidilecek?

Öte yandan Biden’ın kendisini evinde ziyaret etiğini hatırlatan Erdoğan, “Kaldı ki Biden, evimde beni rahatsızlığımda ziyaret eden birisidir. Kendisiyle Amerika’da birkaç kez görüşmüş birisiyim. Beni iyi tanıyan birisi. Ben de onu iyi tanıyorum ama bir kez bir açıklaması oldu, ben cevap dahi vermedim. Şimdi böyle bir şey, dünyada siyasiler arasında asla tevessül edilmeyecek bir konudur. Fakat ben bazı şeylere alıştığım için diyorum ki Amerika’da devir teslim yapıldıktan sonra herhalde akışı çok daha iyi göreceğiz. Onun için bize düşen ‘men sabera zafera’; sabredeceğiz ve göreceğiz” dedi.