image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen Doğu Akdeniz Çalıştayı'na videolu bir mesaj gönderdi.

Erdoğan Avrupa’ya, birlikten yana olduklarını ve Türkiye’nin uzattığı eli havada bırakmamalarını isteyerek “Muhataplarımızdan, Türkiye'nin uzattığı bu eli havada bırakmamalarını bekliyoruz. Başta Yunanistan olmak üzere Akdeniz'de komşumuz olan tüm ülkeleri, bu meseleyi 'sıfır toplamlı bir oyun' olarak görmekten vazgeçmeye çağırıyorum” dedi.

Video mesajında Erdoğan Avrupa Birliği (AB) için Yunanistan tarafından kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak, "Avrupa Birliği, içine düştüğü stratejik körlükten bir an önce kurtulmalı, Rum Kesimi ve Yunanistan tarafından Doğu Akdeniz'de bir 'koçbaşı' gibi kullanılmasına müsaade etmemelidir” dedi.

“Akdeniz'deki sorunları çözebileceğimize inanıyoruz”

Doğu Akdeniz’de yaşanan sorunlar için diplomasiye şans verilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Ülkemiz, Doğu Akdeniz meselesinde asla gerilimden değil; barıştan, iş birliğinden, hakkaniyetten ve adaletin tesis edilmesinden yanadır. Bunun yolu da karşılıklı saygıya dayalı müzakereden geçiyor” ifadesini kullandı.

Akdeniz’deki sorunların bölgedek tüm tarafların olduğu bir masada çözebileceklerini dile getiren Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

“Akdeniz'deki sorunları, birbirimizi dışlayarak değil, bölgedeki tüm aktörleri aynı masa etrafında buluşturarak çözebileceğimize inanıyoruz. Şayet Akdeniz'de kalıcı çözüm yolunda mesafe alınmak isteniyorsa, diplomasiye şans tanınmalıdır. Zira diplomasi ve müzakere bizi ortak paydada buluşturacak en kestirme, en garanti yoldur.”

Son yıllarda Avrupa, Afrika ve Ortadoğu eksenli tüm tartışmaların odağında Doğu Akdeniz'in yer aldığını ifade eden Erdoğan, "Kamuoyuna yansıyan kimi bilimsel araştırmalar, bölgedeki çıkarılabilir doğal gaz miktarının 3,5 trilyon ile 10 trilyon metreküp arasında olduğunu ifade etmektedir. Aynı şekilde bölgede 1,5 ila 3,5 milyar varil civarında petrol rezervinin mevcut olduğu hesaplanmaktadır" bilgisini paylaştı.

“Türkiye bölgede, kendi mefaatleri ve KKTC’lilerin haklarını savunuyor”

Türkiye’nin amacının sadece kendi haklarını korumak olduğunu savunan Erdoğan, "Özellikle Türkiye gibi, Akdeniz'in en uzun kıyı şeridine sahip ülkesinin burada yaşanan gelişmeleri tribünden izlemesi mümkün değildir. Biz de hem kendi menfaatlerimizi garanti altına almak, hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki kardeşlerimizin haklarını korumak için süreci çok yakından takip ediyoruz” açıklamasında bulundu.