image

PeyamaKurd - İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Joe Biden ile yaptığı görüşmeye dair bir basın açıklaması yaptı.

ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşmeye değinen Erdoğan, "Yeni F-16'ların modernizasyonu ve yeni alım konusunda Biden'ın olumlu yaklaşımını gördüm. Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar" ifadesini kullandı.

 Erdoğan, Biden'a Rojava’ya verdikleri destek konusunda “üzüntülerini” ilettiğini belirterek, “Bundan sonraki süreç inanıyorum ki böyle devam etmeyecektir” açıklamasına yer verdi.

Rojava ve F-16 konusu ele alındı!

Ayrıca Erdoğan konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

"ABD'nin Suriye'deki terör örgütlerine desteğine yönelik üzüntümüzü ifade ettik. Suriye'de bulunan terör örgütlerinin Amerika'dan aldıkları destekler konusunda kendilerine üzüntümüzü ilettik. Bundan sonraki süreç inanıyorum ki böyle devam etmeyecektir.

Sayın Biden ile bugün ikili bir görüşme olmadı. Dar kapsamlı bir görüşmeydi. Bu dar kapsamlı görüşmede daha çok F-16'lar gündemimize geldi. Yeni F-16'ların modernizasyonu ve yeni alım konusunda Biden'ın olumlu yaklaşımını gördüm. Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar.

Biden ile bugünkü görüşmemizde Doğu Akdeniz hiç gündeme gelmedi .

Afganistan'dan yüklü bir göçe kapılarımız açma niyetinde değiliz.

AB'nin kendi ordusunu kurması olabilecek bir proje değil, mümkün değil."