image

PeyamaKurd-Libay’ya asker göndermeyi ön gören fezlekenin Mecliste onaylanmasının ardından Türkiye’den askerlerin mutabakat hükümetine destek için ne zaman Libya’ya gideceği merak ediliyordu.

Konuya dair açıklama Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Erdoğan dün yaptığı açıklamada ile Türk askerlerinin peyderpey Libya’ya gittiğini duyurdu.

Liba’mutabakat hükümetinin talebi ile Türkiye’den giden askerler, Libya’da başta ABD, Rusya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ın destek verdiği Hafter güçlerinin karşı cephesinde yer alacak.

‘Bizim askerimizin oradaki görevi koordinasyondur’

“Bizim askerimizin oradaki görevi koordinasyondur” diyen Erdoğan, “Oradaki hareket merkezinde süreci ilerletecek. Askerlerimiz peyderpey şu anda gidiyor.

Şu anda muharip güç olarak bizim orada farklı ekiplerimiz olacak. Bunlar bizim askerimizin içinden değil. Bu farklı ekiplerle o muharip güçler orada çalışacak” ifadelerini kullandı.

‘Talep var, talep karşısında oraya gidiyoruz’

Açıklamasında Libya fezlekesine hayır oyu veren CHP lideri Kılıçdaroğlunu hedef alan Erdoğan, “Ana muhalefet lideri bir taraftan ‘Doğu Akdeniz’de şu var bu var’ deyip ‘Türkiye yok diyor’ Türkiye’nin orada olması için neden tezkereye destek vermiyorsun? Ana muhalefetin söyleminde çelişki var. Tarihte Trablusgarp’taki haklarımızı elde etmek için girmiştik. Talep var, talep karşısında oraya gidiyoruz. Meşru hükümet güçlü hale getirilmeli”  dedi.

 TBMM Genel Kurulu’ndan Libya'ya asker gönderilmesinin önünü açan tezkerenin kabul edilmesi ile Ankara resmen bölgedeki savaşın bir tarafı haline geldi.