image

PeyamaKurd - Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "16-17-18 ve 19 Mayıs tarihlerinde yine sokağa çıkma sınırlandırılması uygulanacaktır" diyerek, 9 il için giriş çıkış yasağını sona erdirmenin kararlaştırıldığını dile getirdi.

Erdoğan, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını gündemiyle gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Erdoğan açıklamasında, 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde yine sokağa çıkma sınırlandırılması uygulanacağını belirterek, Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş,Tekirdağ, Şanlıurfa için il giriş çıkış yasağı kaldırıldığını ifade etti.

Salgın ile ilgili alınan tedbirlere değinen Erdoğan, "Vatandaşlarımızın hayatı normalleştirme adımlarını, 10 Mart öncesine dönüş gibi algılamaması gerekiyor" diyerek, "Hayatımızı uzunca bir süre salgın tehdidine karşı bizi koruyacak tedbirlere göre devam ettirmek durumundayız" ifadesini kullandı.

Açıklamasında, "Bugüne kadar salgın tehdidi sebebiyle 412 yerleşim yerini karantinaya almak zorunda kaldık. Bunlardan 300'ündeki karantina uygulaması sona ererken, 112'sinde devam ediyor" diyen Erdoğan, "Yeni vaka sayımız, ölüm sayımız, yoğun bakımda olan ve solunum cihazına bağlı hasta sayımız giderek azalıyor" dedi.

Ayrıca Erdoğan açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Tamamen eski günlere geri dönmüyor, sadece salgın şartlarında hayatımızı biraz daha kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Hayatımızı uzunca bir süre salgın tehdidine karşı bizi koruyacak tedbirlere göre devam ettirmek mecburiyetindeyiz."