image

PeyamaKurd - Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye dosyasından sorumlu yetkilisi ile çevrimiçi bir toplantı gerçekleştiren Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) yetkilisi, 26 Mayıs’ta yapılması planlanan başkanlık seçimlerini boykot edeceklerini ifade etti.

ENKS Dış İlişkiler Sorumlusu Kamiran Hajo açıklamasında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'in diğer iki adayla birlikte yarıştığı ve 26 Mayıs’ta yapılması planlanan başkanlık seçimlerini boykot ettiklerini dile getirdi.

Barış ve Özgürlük Cephesi Dış İlişkiler Ofisi'nden bir heyetin de yer alığı toplantıda Suriye cumhurbaşkanlığı seçimleri, Suriye'deki siyasi süreç ve Anayasa Komitesi'nin oturumlarına eşlik eden çekişme gibi konular ele alındı. Japon yetkililerle görüşen heyete başkanlık eden ENKS Dış İlişkiler Sorumlusu Kamiran Hajo, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Suriye seçimlerine değindi.

Cuma günü resmi hesabı üzerinden açıklama yayımlayan ENKS şu ifadelere yer verdi:

“Şam'daki diktatörlük rejimi, Suriyelilerin iradesine, uluslararası iradeye, Suriye krizini çözmek için alınan tüm uluslararası kararlara ve Suriye halkının yaşadığı bu trajik zor yaşam koşullarına açık bir meydan okuma olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor.

Güvenli ve tarafsız bir ortam oluşturulmadan yapılan seçimler yasa dışı ve seçim sürecinin bütünlüğüne aykırıdır” denildi. Suriye halkının üçte ikisinin yerlerinden edilmiş halde olduklarına işaret edilen açıklamada, “Halkımız, tüm milli ve dini unsurları ile öldürme, yıkım, yerinden edilme ve yoksulluk belasıyla karşı karşıyadır."