image

PeyamaKurd - PYD Eş Başkanı Salih Müslim, ENKS-PYNK müzakereleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Salih Müslim müzakerelerle ilgili olarak Kürtler arası birliğin güçlendirilmesiyle beraber Kürt kazanımlarının daha fazla korunacağını ifade etti.

Kürtler arası birlik müzakerelerin sürdüğünü belirten Müslim, “Özerk Yönetim kaç yıldır görev başında. Hangi şekilde bir birlik gerçekleşirse gerçekleşsin, bu yönetimi güçlendirme ve katkı sunmayı esas almalıdır” dedi.

Salih Müslim, Cenevre’de gerçekleşen 4’üncü Suriye Anayasa Komitesi toplantısı toplantısına ilişkin olarak baştan beri komitenin sorunları çözebileceğine inanmadıklarını, temelde yanlış kurulduğunu ve Suriye halkını temsil etmediğini açıkladı.

“Birlik sağlanırsa Kürtler daha fazla kazanacaktır”

Rojava’da gerçekleşen Kürtler arası müzakerelere değinen Salih Müslim, Kürtler arası birliğin sağlanması Kürt kazanımlarını daha fazla korur diyerek bazı hataların olduğunu ve bunların düzeltilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Müslim, “Önceliğimiz halkın çıkarlarıdır. Kaç yıldır bir yönetim var bazı yetersizlikleri ve yanlışları da olabilir. Ancak gerçekleşecek her türlü birlik bu yetersizlikleri düzetmeyi ve mevcut yönetimi güçlendirmeyi esas almalı. Biz PYNK içerisinde yer alan PYD partisi olarak sorunların bu şekilde çözüleceğine ve birliğin sağlanacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Şimdiye kadar müzakere ve diyaloğun devam etmesi için çaba gösteriyoruz”

ENKS ve PYNK arasında müzakerlerin devam edip etmeyeceğine yönelik Müslim şu ifadelere yer verdi:

“Şimdiye kadar müzakere ve diyaloğun devam etmesi için çaba gösteriyoruz. Ancak görüşmelere arabuluculuk yapan ABD’li diplomatlar ülkelerine döndüler. Bir diplomat emekli oldu, yeni görev alan diplomat ise henüz geri gelmedi. Birçok ENKS üyesi Rojava’da. Ben yakın süreçte müzakerelerin yeniden başlayacağını tahmin ediyorum.”

“Çoğu konuda anlaştık”

Müslim iki tarafında birçok konuda uzlaştığını belirterek, “Siyasi görüş, Yüksek Merci konlarında mesela. Gelecek zamanda diğer tarafların da Yüksek Merci’ye katılmasıyla bir çok pürüz çözülecek” dedi.

Müslim ayrıca Türkiye’nin Rojava ile ilgili sorunları hakkında değerlendirme yaparak, Türkiye’ye karşı olmadıklarını, iyi iki komşu olmak istediklerini belirtti.