image

PeyamaKurd- Başkan Mesud Barzani’nin Perşembe günü kabul ettiği ENKS heyetinden Kamiran Haco, Başkan Mesud Barzani’nin Kürt ittifakının oluşmamasının doğuracağı kötü sonuçlar konusunda kendilerine uyarıda bulunduğunu söyledi.

ENKS Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Kamiran Haco ile Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, Başkan Barzani tarafından kabul edilmiş; başta Suriye krizi olmak üzere birçok konu görüşmede ele alınmıştı. Görüşmenin detayları hakkında K24 kanalında yayınlanan programda açıklamalarda bulunan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Kamiran Haco, Başkan Barzani’nin kendilerine ulusal, siyasi ve yönetim gibi konularda tecrübelerini aktardığını belirtti.

ENKS’nin faaliyetleri, Suriye’deki son durum ve Kürt ittifakına yönelik konuların ele alındığını belirten Haco, “Başkan Barzani’yle çok önemli konular hakkında konuştuk. ENKS heyetinin uluslararası devletlerle yaptığı görüşmenin detaylarını kendilerine aktardık. Konularımız arasında Suriye’deki krizin çözümü, Kürdistan Bölgesi’nin Suriye’deki Kürtlerin yaşadığı sorunların giderilmesi konusundaki desteği ve mülteci sorunları vardı” dedi.

Rojava Yönetimi Kürt İttifakına Yanaşmazsa Sonuçları Kötü Olur

Suriye’deki siyasi durumun çok karmaşık olduğunu ve verilen kararların her gün değişebildiğini söyleyen Haco, “Başkan Barzani’nin de Rojava yönetiminin Kürt ittifakına yanaşmaması hususunda endişeleri var. Kürt ittifakına olumsuz yaklaşılmasının kötü sonuçlar doğurabileceği endişesini paylaştık” dedi.

ENKS olarak Rojava’da bir Kürt İttifakı’nın oluşturulmasına yönelik çaba harcadıklarını da belirten Haco, şu değerlendirmede bulundu:

“ENSK, Rojava yönetimiyle görüşmelere hazır. Daha önce üç görüşme Başkan Barzani’nin gözetiminde gerçekleşmişti. Ancak şu an Rojava yönetimi ve PYD bir araya gelmeyi kabul etmiyor. Fransa’nın arabuluculuğu devam ediyor fakat süreç ağır işliyor ve bunun ağır işlemesinin sorumlusu da Rojava yönetimi ile PYD’dir.”

PYD Uygulamalarını Kimse Beğenmiyor

PYD’nin uygulamalarının sadece Rojava halkı tarafından değil, bölgede etkin olarak güç bulunduran ABD ve Avrupa Ülkeleri tarafından da olumlu karşılanmadığını belirten ENKS’li Haco, “PYD’nin uygulamalarını tüm dünya görüyor ve herkes Rojava yönetiminin ENSK bürolarını kapattığını, ENKS’nin siyaset yapmasının önüne geçtiğini ve üyelerini tutukladığını biliyor. ABD, Rojava yönetiminin DAİŞ’e karşı verdiği savaştan dolayı memnun. Ancak ABD, Rojava yönetiminin idaresinden memnun değil ve ENKS’nin de idareye katılmasından yana. ABD destekli Fransa girişimi de bu bağlamdaydı” dedi.

Suriye Rejimi, Kürtler İçin Bir Yenilik Teklifi Getirmiyor

Suriye rejiminin genel bir çözümden yana olmadığını ifade eden Haco, şunları söyledi:

“Biz de Suriye’nin bir parçasıyız. Devrimin bir parçası olduğumuzdan beri, rejimde değişikliklerin oluşmasından yanaydık. Eğer rejim aynı yöntem ve diktatörlükle Rojava’ya dönerse, bu çok kötü sonuçlar doğurur. Suriye rejimi genel bir çözümden yana olmadı ve Suriye’de Kürt sorunu konusunda hiçbir değişikliğe sıcak bakmadı. Bu nedenle DSM ve rejim müzakereleri de sonuçsuz kaldı.”

Güvenli Bölge

ABD ile Türkiye arasında Rojava’da oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ konusu hakkında da konuşan Haco, şunları ifade etti:

“ABD ile Türkiye arasındaki görüşmeler güvenlik sorunlarıyla ilgilidir. ABD Türkiye’yi memnun etmek için farklı bir bölgede, DSG ile Türkiye arasında bir yerde güvenli bölge oluşturuyor. Öte yandan ABD ile Türkiye’nin güvenli bölge konusundaki kaygıları; bunun nasıl oluşturulacağı ve derinliği konusunda farklılık arz ediyor. Amerikalılar bize, Türkiye’nin mültecileri güvenli bölgeye yerleştiremeyeceğini ve Türkiye’nin mültecileri geri göndermeyeceğini söyledi” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın bölgedeki amaçlarından söz eden Kamiran Haco, “Rusya, Suriye topraklarının tamamının rejimin eline geçmesini istiyor. Bu nedenle ABD’nin kontrolündeki bölgeler, Rusya’yı rahatsız ediyor” dedi.