image

PeyamaKurd - PKK ile Suriye rejimi arasında ilişkilerin devam ettiğini iddia eden ENKS Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Birimo, önemli açıklamalarda bulundu.

ENKS yöneticisi Nuri Birimo, Kandil’in Rojava yönetimine baskısı sonucu her yıl 6 milyon varil ham petrolün Suriye rejimine verildiğini öne sürdü.

Birimo konuyla ilgili, “Esad rejimi Rojava’yı PKK’ye teslim ettiği günden beri, altan alta PKK  ile Suriye rejimi arasında ilişkiler devam ediyor. Yılda 6 milyon varil  Rojava Kürdistan’ı petrolü kaçak yollarla  Suriye hükümetine gidiyor.”

“Halkın ununu kaçak yollarla Şam’a gönderiyorlar”

ENKS Yönetim Kurulu üyesi Birimo, geçtiğimiz yıla kadar Cizir bölgesinin un değirmenlerinin Suriye rejimin elinde olduğunu, bu yıl ise PYD yönetimin eline geçtiğini ifade ederek, "Halkın ununu kaçak yollarla Şam’a gönderiyorlar. Şam ile PKK arasındaki anlaşmaya göre petrol kuyularını PKK koruyacak, satılan petrollerinden gelen dolar gelirleri Suriye rejimine gönderilecek” diye konuştu.

“Petrolün büyük bir kısmı da Suriye rejimine gönderiliyor”

PKK ile PYD’nin Suriye rejimi ile yaptığı kaçakcılık üzerinden Rojava’da bulunan petrolün büyük bir kısmının Şam’a gönderildiğini belirten Birimo, “Rimelan ve Hemis’deki petrol ise tankerlerle ile Şam’a aktarılıyor. Qamişlo-Şam arasındaki seferler aksamadan devam ediyor.  ABD’nin Suriye’ye uyguladığı yaptırımlar PKK tarafından deliniyor” dedi.