image

PeyamaKurd - Rojava’nın Kamışlo kentinde olağanüstü toplantısını gerçekleştiren Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Suriye muhalefetine anlaşma ile ilgili uyarılarda bulundu.

ENKS toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ile yaptıkları anlaşma şartlarını yerine getirme çağrısı yaparak, Türkiye destekli silahlı grupların bulunduğu Efrin, Serêkanîyê ve Gri Spî’deki hak ihlallerinin durdurulmasını ve göçzedelerin geri dönüşleri için uygun zeminin hazırlaması çağrısında bulundu.

ENKS açıklamasında, uluslararası toplumu Suriye krizine acil siyasi bir çözüm bulmaya ve Suriye rejimine uluslararası kararlara uyması için baskı yapmaya çağırarak, Suriye'nin geleceği, Kürtlerin ve Suriye halklarının haklarının korunması için tüm muhalefet partileri ve demokratik güçlerle ilişkilerini sürdürdüğünü kaydetti.

Yapılan açıklamada Rojava'da Ulusal Birlik Partisi’yle (PYNK) aralarındaki Kürt diyaloğuna da değinen ENKS, böyle bir süreçte Kürt birliğinin önemine ve başarılı müzakerelerin gerekliliğine dikkat çekti.

Öte yandan ENKS, Demokratik Birlik Partisi’ne (PYD) Kürt diyaloğu karşısındaki eylem ve ihlallerini durdurması ve tüm tutukluları serbest bırakma çağrısında bulundu.