image

PeyamaKurd - Rojava’nın Efrin, Girê Spî ile Serêkaniyê kentlerinde yaşanan eylemler ve hak ihlalleriyle ilgili açıklamada bulunan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), "Yaşanan eylemlerin durdurulması için harekete geçmeye, bu vahşeti sonlandırmaya çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

Bölgedeki hak ihlallerine ilişkin ENKS’den yapılan açıklamada, “Zeytin hasat mevsiminin gelmesiyle birlikte silahlı gruplar hırsızlık, yağma girişiminde bulunuyor. Ayrıca Abu Emşe adlı grup zeytin üretimine yüzde 25 vergi koydu ve bu vergiyle çiftçiler tarlalarında köle hale getirildiler” sözlerine yer verdi.

ENKS açıklamasında, “Kentlerde adam kaçırma, vatandaşları katletme ve demografik değişim gibi durumlar hala devam ediyor. Vatandaşlar herhangi bir yere giderken kendilerine kısıtlama getirilmeden seyahat etmek istiyor ama sürekli gözaltına alınıyorlar” denildi.

"Koalisyon hala anlaşmayı uygulamadı"

Koalisyon ile yapılan anlaşmaya değinen ENKS, “Hak ihlallerinin durdurulması, faillerin cezalandırılması, göçmenlerin geri dönüşü ve demografik değişim sürecinin durdurulması için Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu ile anlaşmaya varmıştık. Ancak Koalisyon hala anlaşmayı uygulamadı” açıklamasında bulundu.

Bölgede süren hak ihlallerinin, sürekli meydana gelen patlamaların hayatın her alanını çok zorlaştırdığı vurgulanan açıklamada, şu hususlara değinildi:

“ENKS olarak Efrin, Girê Spî ile Serêkaniyê kentlerinde yaşananları şiddetle kınıyoruz. Türkiye'yi ve Suriye davasıyla ilgilenen diğer ülkeleri; insani ve hukuki kurumları ahlaki ve hukuki sorumluluklarını yerine getirmeye ve bu vahşete son vermeye çağırıyoruz.

Silahlı grupların sivil alanlardan uzaklaştırılması, evlerinden edilen insanların evlerine dönmesini, yaşanan hak ihlallerinin, tecavüzlerin son bulmasını talep ediyoruz. Bölgenin yönetimi halka devredilmelidir.”