image

PeyamaKurd - Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin (ENKS) Kürdistan Bölgesi Temsilcisi Newaf Reşid, Suriye muhalifleri lideri Nasır Hariri ile görüşmede Rojavalı taraflara “terörist” denildiğine dair bir ifade kullanılmadığını belirtti.

Reşid, PYNK’nin açıklamalarına ise, “Aldar Halil’e bir sınır koysunlar o zaman yüz Hariri gelse de Kürtler arası diyaloğu baltalayamaz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Erbil’de gerçekleşen ENKS yetkileriyle Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Nasır Hariri başkanlığındaki heyet arasındaki görüşmeye tepki gösteren PYNK, yaptığı yazılı açıklamada SMDK heyetinin Erbil ziyaretinin şaşkınlık ve endişe yarattığını kaydetmişti.

Açıklamada, Nasır Hariri’nin Kürdistan Parlamentosu’nda düzenlenen basın toplantısında, “Afrin, Sere Kani ve Gire Spi terörden kurtarıldı” dediği ileri sürülerek, bunun “Kuzey ve Doğu Suriye’deki halkın kazanımlarına yönelik plan” olduğu ifade edildi.

“Görüşmede ‘terör’ lafı geçmedi”

Rudaw bültenine katılan ENKS Kürdistan Bölgesi Temsilcisi Newaf Reşid, Hariri ile görüşmesinde Afrin’de yapılan hak ihlallerini gündeme getirdiğini belirterek, söz konusu iddialara karşı olarak şu ifadeleri kullandı.

“Sayın Hariri’nin ENKS’den herhangi bir tarafa ‘terörist’ demesi gibi bir talebi olmadı. Görüşmede terör lafı bile geçmedi. O görüşmede ben uzun bir konuşma yaptım. Muhalefete bağlı grupların bu bölgelerde (Afrin, Sere Kaniye ve Gire Spi) yaptığı hak ihlallerine dikkat çekerek ‘Siz buraları kurtardık diyorsunuz, bu ne biçin kurtarmaktır. Halkımızın mal ve mülklerini gasp ediyor, onuruna el uzatıyorlar. İnsanlar evlerinden yer ve yurtlarından ediliyor’ dedi. O da, bu söylediklerimin doğru olduğunu, birçok ihlal yaşandığını itiraf etti, bu ihlallerin giderilmesi konusunda ne gerekiyorsa yapılacağına dair söz verdi.”

Hariri’nin “ENKS heyeti de gelip bu bölgelerde inceleme yapabilir” dediğini belirten Reşid, görüşmede terör lafının geçmediğini belirtti.

“PYNK, Aldar Halil’e bir sınır koysun”

PYNK’nin Hariri ziyaretini, “Kürt ulusal birliği çalışmalarını baltalama girişimi” şeklinde yorumladığının hatırlatılması üzerine Newaf Reşid, “PYNK, kendi temsilcileri Sayın Aldar Halil’e bir sınır koysun, ENKS ve Roj Peşmergelerini ihanetle suçlamasına bir son versin o zaman yüz Nasır Hairi gelsin bakalım Kürtler arası diyaloğu baltalayabilir mi? Kürt taraflar arasındaki diyaloğu bozan PYNK heyeti başkanı Sayın Aldar Halil’in kendisidir” değerlendirmesinde bulundu.