image

PeyamaKurd - Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Genel Sekreterliği, Rojava’nın Afrin kentinin işgal edilmesinin 3’üncü yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Afrin’in Türkiye ve Türkiye destekli silahlı grupların kontrolüne girmesinin ardından bölgede çeşitli hak ihlallerinin meydana geldiğini dile getiren ENKS, “Kürtlerin kimliği hedef alınarak kentin demografisi değiştirilmeye çalışılmaktadır. İşlenen suçlar uluslararası ve yerel kurumlarca belgelenmesine rağmen hak ihlalleri devam etmektedir” ifadesini kullandı.

Açıklamada ayrıca kentte, Kürtler üzerinden günlük olarak insan kaçırma, işkence, hırsızlık ve talan, mal ve mülklere el konma, genel yerleri boşaltma, tarihi eserlere zarar verme ve bu eserleri kaçırma ile başka grupları kente yerleştirme gibi suçlar işlendiği belirtildi.

ENKS açıklamasında Türkiye’ye seslenerek, “Türkiye destekli grupların hak ihlallerini kınıyoruz ve Türkiye’ye Afrin’i gerçek sahiplerine teslim etmesi çağırısında bulunuyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Suriye muhalefetine de seslenen ENSK, kendileriyle yapılan Afrin’deki hak ihlallerini durdurmaya ve göçmenlerin yerlerine dönmelerini sağlamaya yönelik anlaşmaları uygulamalarını istedi.