image

PeyamaKurd - ENKS Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, ABD’li heyetle yaptıkları toplantı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Söz konusu görüşmede Kürt birliği hakkındaki gelişmelerle ilgili olumlu konuşmalar yapıldı” sözlerine yer verdi.

Başkent Erbil'de bugün Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nden (ENKS) Abdulhekim Beşar, İbrahim Biro ve Said Omer, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Yardımcısı David Brownstein ve ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirdi.

ENKS Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, K24'e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“ABD'nin Suriye Özel Temsilcisinin talebi üzerine bu toplantı gerçekleşti. ABD’li diplomat Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyarette Başkan Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Başbakan’la görüştü. Diplomat bu görüşmelerde ENKS ile de bir araya gelmek istedi, görüşmeler hala devam etmektedir."

ENKS'li yetkili açıklamasında, ABD’li heyetle yaptıkları toplantının detaylarını anlatarak, “Suriye’deki son gelişmeler, siyasi çözüm ve ekonomik durum hakkında konuştuk. Fakat en çok Rojava ile Suriye Kürdistan’ındaki gelişmeleri konuştuk. Kürt birliği hakkındaki gelişmelerle ilgili olumlu konuşmalar yapıldı” şeklinde konuştu.