image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın da olduğu Güney Avrupa Ülkeleri Birliği Forumu'na üye ülkelerin devlet başkanlarıyla Korsika Adası'nda bugün bir araya geldi.

Türkiye’nin davranışları kabul edilemez” 

Euronews’in haberine göre, Doğu Akdeniz'de Libya'ya giden Türk kargo gemisini aramak isteyen Fransız fırkateynin Türk savaş gemilerinin engeline takılması olayını hatırlatan Macron, Türkiye'nin bölgedeki davranışlarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Macron ayrıca, kamuya yaptığı açıklamaları Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da yüz yüze görüşmelerinde söylediğini belirterek Avrupa Birliği'nin de Türkiye'ye karşı açık olması gerektiğini dile getirdi.

Erdoğan hükümetine karşı daha açık olmalıyız” 

"Türkiye, Yunanistan'ın meşru haklarını görmezden gelerek Libya hükümetiyle de kabul edilemez bir anlaşma imzaladı” diyen Macran şöyle devam etti: “Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki faaliyetleri de kabul edilemez. Aynı zamanda büyük bir devlete yakışmayacak provokasyonlar söz konusu. Türk halkı büyük bir halk. Ancak biz Avrupalılar artık Erdoğan hükümetine karşı daha açık olmalıyız."

"Aylardır Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doğu Akdeniz'deki yayılmacı politikaları nedeniyle, Yunanistan'ın ön saflarda olduğu bir bölgede gerilim çok yükseldi. Fransa, baskı altındaki bölgelerde askeri güçlerini konuşlandırarak Atina'nın en güçlü Avrupalı destekçilerinden biri oldu."

Macron, Türkiye’yi 'imparatorluk fantezisi' kurmakla itham etti. 

Öğleden sonra Emmanuel Macron, AB ülkelerinin gayri resmi bir forumu olan Med7'nin yedinci zirvesinde İtalya, İspanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs liderleri ile bir araya gelecek.

Macron Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu zirvenin amacının bölgede, çatışma ve sefalet ortamının olmadığı, aksine kültürlerin ve bilimin dolaşımını sağlayan bir alan kurmak olduğunu ifade etmişti.