image

PeyamaKurd - BM Dünya Gıda Programı, sağlık, ekonomik ve siyasi alanda krizler yaşayan Myanmar’da açlık çeken insan sayısının Ekim ayına kadar iki katına çıkarak 6,2 milyona ulaşabileceğini bildirerek, acil yardım çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Myanmar Ülke Direktörü Stephen Anderson, bugün video konferans aracılığıyla düzenlediği basın toplantısında, Myanmar’ın önümüzdeki altı ay için ihtiyaç duyduğu yardım miktarının 86 milyon dolar olduğunu söyledi ve fon ihtiyacının yüzde 70’inden fazlasının hala karşılanmadığı konusunda uyarıda bulundu.

BM'li yetkili Anderson açıkalmasında, “Myanmar’da açlığın daha da derinlere yayıldığını gördük. Yangon çevresindeki gecekondu benzeri yerleşim yerlerinde yaşayan hanelerin yaklaşık yüzde 90’ı yiyecek satın almak için borç almaları gerektiğini söylüyor” ifadesini kullandı.

Ayrıca Anderson, ordunun seçilmiş Aung San Suu Çii hükümetini devirdiği 1 Şubat darbesinden bu yana ülkenin sağlık, siyasi ve ekonomik bir krizle ile karşı karşıya olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

“Artık Myanmar halkının desteğimize her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Uluslararası toplumun desteği için müteşekkiriz. Myanmar halkı sizin cömertliğinizi ve dayanışmanızı asla unutmayacak."