image

PeyamaKurd - Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınındaki yavaşlamayı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ciddi sosyo-ekonomik maliyetlerle virüse karşı elde edilen kazanımların korunması gerektiğini belirtti.

DSÖ Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, çeşitli ülkelerin son günlerde Kovid-19'un yayılmasını engellemek için getirdikleri "tecrit" uygulamalarını kademeli olarak kaldırmaya başladığını anımsatarak, "İyi haber şu ki virüsün yavaşlatılmasında ve nihayetinde hayatları kurtarma konusunda büyük başarılar elde edildi. Bununla birlikte, bu tür güçlü tedbirlerin bir bedeli var" sözlerine yer verdi.

Açıklamasında "Birçok insanın hayatını olumsuz etkileyen kısıtlamaların ciddi sosyo-ekonomik getirileri olduğunu kabul ediyoruz" diyen DSÖ Genel Direktörü, sosyal hayatı ve gelir kaynaklarını korumak için ülkelerin önlemleri "yavaş" ve "istikrarlı" şekilde kaldırması gerektiğini kaydetti.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ayrıca açıklamasında, bunun gerek ekonomilerin gidişatı gerekse virüse karşı "tetikte" olma adına "kilit" öneme sahip olduğuna dikkat çekti.