image

PeyamaKurd - DSÖ Türkiye ofisinden Dr. Irshad Ali Shaikh, Türkiye’deki Kovid -19 verileri ve Türkiye sağlık sistemi hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Dr. Irshad Ali Shaikh, Türkiye’de semptom göstermeyenlerin sayılarının yakın zamana dek kendileriyle de paylaşılmadığını belirterek, "Biz bu verilerin farkında değildik" açıklamasında bulundu.

“Biz bu verilerin farkında değildik”

Shaikh eçtiğimiz günlerde Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Halkımızla ilk olarak paylaşmadıklarımızı DSÖ ile paylaşmıyoruz” dediğini hatırlatarak "Biz bu verilerin farkında değildik" dedi.

Shaikh ayrıca, tüm dünyada semptom göstermeyenlerin "Virüsün sessizce yayılmasına neden olduğunu" belirtti.

DSÖ'nün her ülkeden semptom göstersin göstermesin pozitif çıkan herkesin rapor edilmesini istediğini vurgulayan Shaikh, "Türkiye için asemptomatik kişi sayılarının paylaşılması rahatlatıcı, çünkü gerçekten salgının yayılımını engellemekte önemli" dedi.

“Türkiye’de sağlık sistemi çökebilir”

Türkiye ve Avrupa sağlık sistemini kıyaslayarak çöküşün olabileceğini söyleyen DSÖ yetkilisi, "Her ne kadar Türkiye'deki hastanelerde durum diğer ülkeler, Avrupa ya da Amerika'daki kadar kötü durumda olmasa da, bu şekilde devam ederse o zaman biz de, sağlık sisteminin, hastane sisteminin çöküşünü yaşayabiliriz"dedi.

Shaikh, Türkiye’deki vaka ve ölüm sayılarına da değinerek, "Endişe verici seviyede yüksek sayılarla karşı karşıyayız" ifadesini kullandı.