image

PeyamaKurd - Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin Çin'deki kökenlerine ilişkin soruşturmasına öncülük eden Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) görevlendirdiği Prof. Dr. Peter Embarek, "sıfırıncı hasta"nın Wuhan Viroloji Enstitüsü'nün bir çalışanı olabileceğini ifade etti.

DSÖ Kovid-19'un kökenlerini araştırma misyonu başkanı Prof. Dr. Peter Embarek, pandeminin sıfır noktasının Wuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki bir çalışan olabileceğini duyurdu.

Geçtiğimiz Ocak ayında Çin'in Wuhan kentindeki araştırmacı ekibe liderlik eden Embarek açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Sahada numune alarak enfekte olan bir araştırmacının sıfırıncı hasta olabileceği hipotezi oldukça kuvvetli. Koronavirüsün doğrudan bir yarasadan insana sıçradığı yer burası olabilir. Bu durum, rastgele bir köylünün ilk hasta olması fikrinden daha mantıklı."

"Çin'deki laboratuvarlara dair bir kanıt yok"

Çinli bilim insanları ile işbirliği içinde, Koronavirüsün muhtemelen yarasalarda ortaya çıktığını ileri süren DSÖ, insanlara yayılmadan önce bir ara hayvana yayıldığını söyleyen raporlarını yayınladı. Ayrıca virüsün Çin'deki bir laboratuvardan sızdığına dair iddiaları da reddetti.

Ocak ayında Çin'deyken Wuhan laboratuvarlarında yürütülen yarasa araştırması ile ilgili olduğuna dair doğrudan bir kanıt bulunamadığı açıklayan Embarek, DSÖ uzman ekibinin Çinlilerle laboratuvar teorisini tartışmasının zor olduğunu  belirtti.

Embarek açıklamasında, "Görevi tamamlamadan 48 saat öncesine kadar, raporun laboratuvar kısmı hakkında konuşup konuşmayacağıımız konusunda hala bir anlaşmamız yoktu" sözlerine yer verdi.