image

PeyamaKurd - Salgın ile ilgili yeni gelişmeleri dünya kamuoyuna paylaşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) için bilim insanlarının aşı, ilaç ve diğer teknolojileri geliştirmek adına "son hızda" çalıştığını ifade etti. 

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, İsviçre'nin Cenevre kentindeki DSÖ merkezinde, video konferans yoluyla basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Basın toplantına Kosta Rika Devlet Başkanı Carlos Alvarado Quesada ve Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera da katılarak DSÖ ile birlikte bugün başlattıkları yeni inisiyatif hakkında bilgi verdi. 

 "Dünyanın dört bir yanındaki insanlara aynı şekilde saldırıyor"

Kosta Rika Devlet Başkanı Quesada, Kovid-19'un dünyanın dört bir yanındaki insanlara aynı şekilde saldırdığını belirtti. 

Açıklamada bulunan Alvarado Quesada plana göre, Kovid-19 için geliştirilecek aşı ve ilaçlara tüm dünyanın ortak erişim sağlayacağı ortak bir havuz oluşturulmasının hedeflendiğini vurguladı. 

Toplantıda Şili Devlet Başkanı Pinera ise salgının gelişmekte olan ülkeler için orantısız bir yük olabileceğine değindi. 

18 Mayıs'ta Cenevre'de başlayacak 73. Dünya Sağlık Asamblesi'nde bu öneriyi destekleme çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü, liderlerin yeni bir küresel erişim politikası geliştirmek için bir araya gelmeleri gerektiğini dile getirerek, "Bilim insanları Kovid-19 aşısı ve ilaçları için son hızda çalışıyor" ifadesini kullandı.