image

PeyamaKurd - DSÖ Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası Salgın Günü münasebetiyle yayınladığı video mesajında birçok küresel soruna dikkat çeken DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, ülkelerin 2019'daki belgelerde yayımlandığı üzere, salgına hazır olmadığını, koronavirüs salgınının ne ilk ne de son salgın olduğunu dile getirdi.

Videolu açıklamada bulunan Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs krizinin son salgın olmayacağını ve insan sağlığını iyileştirme girişimlerinin iklim değişikliği ile mücadele edilmeden “başarısız” olacağını vurguladı.

DSÖ: "Salgından ders alma zamanı geldi"

Ghebreyesus, pazar günü ilk Uluslararası Salgın Hazırlık Günü münasebetiyle yayınladığı bir video mesajında, salgınları durdurmak için nakit para akıtmak, ancak bir sonraki hazırlık için hiçbir şey yapmamak şeklindeki "tehlikeli derecede dar görüşlü" faaliyetlerine tepki gösterdi.

Yeni tip koronavirüs salgınından ders alma zamanının geldiğini dile getiren DSÖ Genel Direktörü, "Çok uzun zamandır dünya bir panik ve ihmal döngüsü içinde işlemektedir" açıklamasına yer verdi.

Ayrıca Ghebreyesus açıklamasında, "Bir salgına para akıtıyoruz ve bittiğinde, onu unutuyoruz ve bir sonrakini önlemek için hiçbir şey yapmıyoruz. Bu tehlikeli bir şekilde dar görüşlü ve açıkçası anlaşılması zor bir tutum" sözlerini kullandı.